GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kryddburkar 11104017
*
nr 1110 4017
Marianne Westman
(1928-2017), Sverige
Kryddburkar, 6 st, Marianne Westman (1928-2017), Arom, Rörstrand, höjd: 9 cm cm
Marianne Westman, svensk keramiker född 1928 i Falun, död 2017.
Utrop:
1.200 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2017
kl 18:14:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/5 17:44:38
1
Vinnande bud
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Marianne Westman
Marianne Westman, svensk keramiker född 1928 i Falun, död 2017.
Läs mer om Marianne Westman
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arom keramik krydburksset kryddburkar marianne westman rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5144 Kryddburkar
8 st, Import. Höjd: 11-19 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:26
*
Marianne Westman
Marianne Westman, svensk keramiker född 1928 i Falun, död 2017.
Läs mer om 50/60-tal
Läs mer om Marianne Westman
nr 1110 4017
Marianne Westman
(1928-2017), Sverige
Kryddburkar, 6 st, Marianne Westman (1928-2017), Arom, Rörstrand, höjd: 9 cm cm
Marianne Westman, svensk keramiker född 1928 i Falun, död 2017.
Utrop: | 1.200 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/5 17:44:38 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
22 maj
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Marianne Westman
Marianne Westman, svensk keramiker född 1928 i Falun, död 2017.Läs mer om Marianne Westman
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arom keramik krydburksset kryddburkar marianne westman rörstrand skandinavien svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5144 Kryddburkar
8 st, Import. Höjd: 11-19 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:26